Κωστάκης Αρτυματάς  (90')
Στάθης Αλωνεύτης  (90')
Cesar Santin  (73')
Cillian Sheridan  (73')

Με το δεξί μπήκε στην διαδικασία των αγώνων κατάταξης, ο ΑΠΟΕΛ. Κέρδισε με 1-2 τον Ερμή, έφθασε τους 62 βαθμούς και πέρασε στην δεύτερη θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, κρατώντας την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη κλασσική ευκαιρία ήταν για την ομάδα μας στο 9ο λεπτό με τον Σέρινταν να βγάζει παράλληλη μπαλιά στην μικρή περιοχή, όμως ο Ζάρκοβιτς προ του Ντε Βινσέντι πρόλαβε να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Ντε Βινσέντι κέρδισε πέναλντι στο 40ο λεπτό σε ανατροπή του Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν εύστοχος και "έγραψε" το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στο 44ο λεπτό για να πάρει προβάδισμα δύο γκολ, όταν μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Χαραλαμπίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από πόδι αμυντικού. Τεράστια ευκαιρία είχαμε και στο 45ο λεπτό. Μετά από κάθετη πάσα ο Σέρινταν έδωσε πλάγια στον Αλωνεύτη, ο οποίος έκανε αδύνατο πλασέ και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν από πλευράς Ερμή. Ο Οκκάς στο 52ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε κεφαλιά και ο Πάρντο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Ερμής απείλησε εκ νέου λίγο αργότερα όταν σε λάθος εκτίμηση του Κακά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε στο 68ο λεπτό από προσπάθεια του Χαράλαμπίδη, το πλασέ του όμως κατέληξε έξω.

Το 2-0 ήρθε στο 88ο λεπτό με τον Μαντούκα να βγάζει κάθετα στον Σαντίν. Αυτός έβγαλε μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Αλωνεύτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 2-1 επιτεύχθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Κακά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Ενδιαφέρουν

- Αλωνεύτης και Ντε Βινσέντι έφθασαν αμφότεροι τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα.

- Το αυτόγκολ του Κακά είναι το πρώτο αυτογκόλ την τρέχουσα περίοδο.

- Ο ΑΠΟΕΛ είναι η μοναδική ομάδα που διατηρεί το αήττητο στην έδρα της.

Γιώργος Δώνης

Είναι πολύ σημαντική η νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, δυνατό παιχνίδι, το οποίο έγινε ακόμη δυσκολότερο λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Και για τις δύο ομάδες ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν την μπάλα κάτω και να δημιουργήσουν. Παρ'όλα αυτά,εμείς στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ενέργεια και δημιουργικότητα. Βγάλαμε κάποιες φάσεις, προηγηθήκαμε στο σκορ και θα μπορούσαμε σε 2-3 κλασσικές ευκαιρίες να κάνουμε το παιχνίδι πιο εύκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής ήταν πιο απειλητικός. Δώσαμε εμείς αρκετά φάουλ έξω από την περιοχή μας, με τους υψηλόσωμους ποδοσφαιριστές του Ερμή να μας δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Θα έλεγα ότι παρ´ότι αγχωθήκαμε στο τέλος, αυτό που έχει μεγάλη σημασία, ειδικά στην διάρκεια των πλέι οφ ειναι το αποτέλεσμα. Ακόμα και αν ειμαστε μέτριοι, ακόμα και αν είμαστε κακοί, ακόμα και αν είμαστε πολύ καλοί σημασία για μας έχει το αποτέλεσμα έτσι ώστε να μπορέσουμε μέχρι και την τελευταία αγωνιστική να διεκδικήσουμε τον στόχο μας που είναι το πρωτάθλημα. Για άλλη μια φορά θα πω συγχαρητήρια στην ομάδα του Ερμή και τον προπονητή του για όλη την παρουσία τη φετινή σαιζόν. Είναι μια ομάδα αξιέπαινη για την συνολική προσπάθεια της.

Ερμής Αραδίππου (Ν. Παναγιώτου): Χρυσοστόμου, Μαχράτζε, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Σαμάρας, Πουτζιουρή, Μπεμπά (46' Ταραλίδης), Σεσίνια (57' Δημητρίου), Οκκάς, Τακπατζούμι, Παπαθανασίου

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Κακά, Ολιβέιρα, Αντωνίαδης, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (68' Μαντούκα), Αλωνεύτης (90' Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν (73' Σαντίν):

• Κίτρινες Kάρτες: Οκκάς / Αντωνίαδης
• Κόκκινες Κάρτες: - / -

• Διαιτητής: Ψευδιωτης Κώστας
• Βοηθοί Διαιτητή: Χρίστου Αριστείδης, Γεώργιου Χαράλαμπος
• Τέταρτος Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος