Δόξα Κατωκοπιάς 0-4 ΑΠΟΕΛ

Adorno (60'), Adorno (69'), Santin (71'), Πιπίνης (90')

Με άνεση ο ΑΠΟΕΛ σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη επί της Δόξας με 0-4 και θα συμπληρώσει πλέον την 30η συμμετοχή του, διεκδικώντας τον 20ο του τίτλο.

Η περιγραφή του αγώνα

-Στο 7ο λεπτό η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν από πλευράς Δόξας, όταν μετά από όμορφο συνδυασμό ο Χιώτης απέκρουσε το σουτ.
-Στο 14ο λεπτό η Δόξα απείλησε και πάλι την εστία του ΑΠΟΕΛ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως για δεύτερη φορά ο Χιώτης είχε γρήγορη αντίδραση και μπλόκαρε την μπάλα.
-Η πρώτη καλή ευκαιρία από πλευράς ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 24´ με τον Σαντίν να φεύγει στην πλάτη της εστίας της Δόξας όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από αμυντικό.
-Στο 36ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ σε δυό περιπτώσεις. Πρώτα με σουτ του Γκόμες και μετά με κοντινή προσπάθεια του Σαντίν και απόκρουση του τερματοφύλακα. Ένα λεπτό αργότερα μακρινό σουτ του Χαραλαμπίδη απέκρουσε εκ νέου ο πορτιέρο της Δόξας.
-Το σκορ άνοιξε στο 45ο λεπτό με το παρθενικό γκολ του Χρίστου Πιπίνη. Το 0-1 προήλθε με δυνατό συρτό σουτ του Ελλαδίτη αμυντικού πλάγια μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Β´ ημίχρονο

Στο 50' ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε ευκαιρία να διευρύνει το σκορ. Όμως μετά από συνδυασμό στην περιοχή, το σουτ του Γκόμες κτύπησε σε πόδι αμυντικού και έφυγε σε κόρνερ.
Στο 57' η Δόξα βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χιώτη και έφυγε έξω.
Στο 60' ο Adorno με προσωπική ενέργεια και τεχνικό σουτ έκανε το 0-2.
Στο 69' ο Adorno πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 0-3 στην αναμέτρηση.
Στο 70' μετά από ωραίο συνδυασμό Γκόμες, Ηλία και Αλεξάνδρου ο Σαντίν με πλασέ έκανε το 0-4.
Στο 87' ο Adorno έχασε μεγάλη ευκαιρία για το χατ τρικ αφού το πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δόξα Κ. (Σ. Σοφοκλέους): Τόνι, Τσούμας, Τορτολέρο (46' Μάρκες), Μπακέρο (69' Ρόντρι), Ξενοφώντος, Οικονομίδης, Σουάρεζ, Βιλέλα, Ντοροσένκο, Καρλίτος (64' Χριστοδούλου), Ράμος

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Χιώτης, Ηλία, Πιπίνης, Μπόρδα, Κακά, Σατσιάς, Αρτυματάς, Γκόμες, Σολωμού (66' Αλεξάνδρου), Χαραλαμπίδης (57' Αδόρνο), Σαντίν

• Κίτρινες Kάρτες: Βιλέλα / Αρτυματάς