ΑΠΟΕΛ 3-0 ΑΕΛ
Morais (5'), Santin (41'), Manduca (83')

Την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με το ευρύ 3-0, της ΑΕΛ. Μια νίκη που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα με πλεονέκτημα απέναντι στην αντίπαλο του.

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια για την ομάδα μας, ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Χαραλαμπίδη να στέλνει με μακρυνό σουτ την μπάλα έξω.
Αμέσως μετά η ΑΕΛ έχασε ευκαιρία με το πλασέ του Μοντέιρο να αποκρούεται στην γραμμή.
Στο 4ο λεπτό έγινε το 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Αλωνεύτη, ο Μοράις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Φεργκρούζ.
Στο 9ο λεπτό μετά από λάθος του Ολιβέιρα, ο Ινταμπτελάι, βρέθηκε απέναντι από τον Πάρντο και έστειλε την μπάλα έξω.
Στο 21' μετά από γέμισμα του Χαραλαμπίδη, η κεφαλιά του Ολιβέιρα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της ΑΕΛ.
Στο 41ο ήρθε το 2-0. Μετά από προσπάθεια του Γκόμες και πάσα στα δεξιά ο Xαραλαμπίδης με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον αμαρκάριστο Σαντίν στην περιοχή που με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 45' απευθείας φάουλ του Μοντέιρο, έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη φάση ήταν από πλευράς ΑΕΛ, με ένα μακρυνό σουτ του Οχένε να αποκρούεται από τον Πάρντο.
Τεράστια ευκαιρία για τον Σαντίν στο 59'. Έφυγε μόνος απέναντι από τον Φεργκρούς, το πλασέ του όμως αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.
Στο 75' η ΑΕΛ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μπεμπέ.
Το 3-0 ήρθε με τον πιο όμορφο τρόπο. Μετά από συνδυασμό Ντε Βινσέντι, Μοράις και τον Μαντούκα να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίκτυα.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης, Ολιβέιρα, Αμορίν, Γκόμες, Μοράις, Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης (78΄ Αλεξάνδρου), Σαντίν (71΄ Ντε Βινσέντι), Μαντούκα (89΄ Σατσιάς).

ΑΕΛ (Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Ντεντέ, Νικολάου, Γκέντσεφ (46΄ Οχένε / 85΄ Οριόλ), Μπεμπέ, Μοντέιρο, Εντμάρ (67΄ Καλουντζέροβιτς), Ινταμπντελάι.

• Κίτρινες Kάρτες: Ολιβέιρα (8η) / Γκέντσεφ, Αϊρόσα, Ουόν, Mπεμπέ