Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης
Aldo Osmar Adorno  (46')
Cesar Santin  (55')
Cillian Sheridan

Μια εμφαντική νίκη με 8-1 και το δικαίωμα να διεκδικεί με νίκη το πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική, πέτυχε σήμερα η ομάδα σας. Και όλα αυτά σε έναν επετειακό αγώνα, αφού για πρώτη φορά κυπριακή ομάδα φθάνει τα 53 παιχνίδια σε μία περίοδο.

Ανάλυση αγώνα
Μόλις στο 5' ο ΑΠΟΕΛ, άνοιξε το σκορ. Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε φάουλ, δίνοντας πάσα πλάγια στον Σέρτζιο. Αυτός έβγαλε την μπαλιά και ο Κακά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.
Στο 12' ο Γκόμες με μια προσωπική προσπάθεια, πραγματοποίησε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε έξω.
Στο 16' ο Σέρινταν μπήκε με δύναμη στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Οικονόμου για να κερδίσει το πέναλτι και ταυτόχρονα την κόκκινη κάρτα για τον Οικόνομου.
Ο Ντε Βινσέντι ευστόχησε για το 2-0.
Στο 23' ο Σέρινταν με τον Ντε Βινσέντι αντάλλαξαν με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα για το 3-0.
Στο 31' ήταν η σειρά του Ντε Βινσέντι να κερδίσει πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα. Ευστόχησε για το 4-0 πετυχαίνοντας χατ τρικ.
Στο 40' έγινε το 5-0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη, όταν ο Αντωνιάδης έπιασε την γυριστή κεφαλιά και ο επερχόμενος Κακά σκόραρε το δεύτερο του προσωπικό του γκολ.
Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη και την κεφαλιά του Σέρινταν να φεύγει έξω.
Στο 52' ήταν η σειρά του Αμορίν να σκοράρει για το 6-0.
Το 7-0 ήρθε μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Γκόμες και Μπενασούρ με τον Σέρινταν να ειναι αυτός που έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίχτυα.
Το 8-0 ήρθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάριο Σέρτζιο.
Το 8-1 για την Ανόρθωση προήλθε από κόντρα και αυτογκόλ του Μοράις.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αμορίν (55΄ Σαντίν), Κακά, Μοράις, Βινίσιους (46΄ Μπενασούρ), Γκόμες, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι (46΄ Αδόρνο), Σέρινταν

Ανόρθωση (Ν. Κωστένογλου): Τέκια, Λοϊζίδης, Άντιτς, Οικονόμου, Λαΐφης, Θεοδώρου, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι (55΄ Μακρής), Μπεσέρα, Κάλβο (18΄ Ζόρζε), Κολαούτι (69΄ Οχαγιόν)

• Κίτρινες Kάρτες: - / Mπεσέρα, Τέκια, Μάκος
• Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Ψευδιώτης Κώστας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Αριστείδης