ΑΠΟΕΛ 2-0 Ανόρθωση Αμμοχώστου

Την τέταρτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια πέτυχε σήμερα η ομάδα μας που βρίσκεται πλέον μόνη στη κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη επί της Ανόρθωσης με 2-0.
Ο ΑΠΟΕΛ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Έχασε σε γενική κλίμακα το ποσοστό της μπάλας, είχε πολλές λάθος μεταβιβάσεις και δεν ήταν καθόλου δημιουργικός επιθετικά. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική η εικόνα με τον ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερος και πιο ουσιαστικός, να πετυχαίνει γκολ και να προχωρά σε ακόμα μια επιτυχία.

Το φιλμ του αγώνα

-Η πρώτη φάση ήταν για την Ανόρθωσης στο 3' με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.
-Τα επόμενα 10' πέρασαν χωρίς τελικές προσπάθειες από τις δυο ομάδες, με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει τρία κόρνερ αλλά να μην τα εκμεταλλεύεται.
-Η επόμενη τελική προσπάθεια ήταν και πάλι από την Ανόρθωσης με όμορφο συνδυασμό όπως το τελικό σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Χιώτη.
-Η πρώτη τελική προσπάθεια για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στις καθυστερήσεις με συνδυασμό De Vincenti-Gomes και τον τελευταίο με αριστερό σουτ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.
-Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Δώνης αντικατέστησε τον Αρτυματά με τον Manduca.
-O ΑΠΟΕΛ απείλησε την εστία του Βέκα στο 58´ με κεφαλιά του Sheridan, να φεύγει πλάγια έξω.
-Στο 60' ο Εφραίμ αντικατέστησε τον De Vincenti.
-Στο 61' μετά από μπαλιά του Sheridan ο De Vincenti πλάσαρε το σουτ του όπως απομακρύνθηκε από αμυντικό.
-Στο 64' ήρθε το 1-0 όταν μετά από πάσα του Αλωνεύτη στον Αντβνίαδη αυτός με εξαιρετική ντρίμπλα μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Manduca για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.
-Στο 74' o Manduca ανατράπηκε και κέρδισε πέναλντι με την Ανόρθωση να αγωνίζεται πλέον με δέκα λόγω αποβολής.
-Το 2-0 έγινε μετά από εκτέλεση του Manduca , απόκρουση του Βέγκα και πλασέ του Αλωνεύτη.
-Στο 80' ο Αλεξάνδρου πέρασε στη θέση του Sheridan.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Κακά, Αμορίν, Μοράις, Αρτυματάς (46΄ Μαντούκα), Γκόμες, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (63΄ Εφραίμ), Σέρινταν (79΄ Αλεξάνδρου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς, Νούχου, Σεράν, Μάκος, Λαΐφης, Μαϊσουράντζε, Αμπουρτζάνια, Κάλβο (82΄ Μαραγκός), Μακρής (75΄ Αβραάμ), Ιακοβένκο (86΄ Γκαρσία).

Κίτρινες Κάρτες: Σέρτζιο, Κακά, Μοράις, Αμορίν - Μαϊσουράντζε, Άντιτς
Κόκκινες Κάρτες: Λαΐφης

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς
1ος Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου
2ος Βοηθός: Αριστείδης Χρίστου
Τέταρτος: Σωτήρης Βίκτωρος